ביום שלישי, 30.10.18 יתקיימו הבחירות ל 251 רשויות מקומיות ואזוריות. לראשונה יתקיים שבתון ביום זה על מנת לעודד את קולנו לצאת ולממש את זכותנו הדמוקרטית להצביע ולהשפיע. אז לפני שתצאו אל הקלפי, הנה כל מה שחשוב לדעת על אופן ההצבעה.
הבחירות המקומיות. צילום: קובי קואנקסהבחירות המקומיות. צילום: קובי קואנקס
הבחירות המקומיות. צילום: קובי קואנקס
מי רשאי להצביע?
כל אזרח ישראל ותושב קבע מעל גיל 17 ורשום בפנקס הבוחרים. משרד הפנים שלח לכל בעלי זכות הבחירה הודעה, במידה ולא קיבלתם הודעה לבוחר תוכלו לבדוק את זכאותכם להצביע ואת מיקום הקלפי שלכם באתר של משרד הפנים.
איפה מצביעים?
כאמור, ההצבעה מתקיימת בקלפי הקרוב לביתכם, בהנחה שהכתובת שלכם מעודכנת בתעודת הזהות. חולים המאושפזים בבית החולים יוכלו להצביע בקלפי שתוצב במקום. חיילים הנמצאים בסמיכות למקום מגוריהם יוכלו להצביע בקלפי המיועדת להם לפי הודעת הבוחר שקיבלו, במידה ולא, הם זכאים להצביע בקלפיות שיוצבו בבסיסים הצבאיים. עבור נכים ובעלי צרכים מיוחדים הותקנו "קלפיות נגישות מיוחדים". באתר משרד הפנים מתפרסמת רשימת כל הקלפיות בישראל, כולל הנגישות והנגישות המיוחדות.
מתי מצביעים?
הקלפיות יפתחו ביום שלישי, 30.10 החל מהשעה 7:00 בבוקר ועד לשעה 22:00 בלילה. ברשויות מקומיות בהן מספר הזכאים להצביע אינו עולה על 350 - הקלפיות תהיינה פתוחות החל מהשעה 7:00 בבוקר ועד לשעה 20:00 בערב.
כיצד מזדהים?
על מנת לממש את זכות הבחירה שלכם יהיה עליכם להזדהות באחת מהאפשרויות הבאות:
תעודת זהות
רישיון נהיגה
דרכון
הקלפיות יפתחו בשעה 7:00 בבוקר. צילום: קובי קואנקסהקלפיות יפתחו בשעה 7:00 בבוקר. צילום: קובי קואנקס
הקלפיות יפתחו בשעה 7:00 בבוקר. צילום: קובי קואנקס
איך מצביעים?
עבור ראש הרשות מצביעים בפתק צהוב אותו מכניסים למעטפה צהובה. עבור מועצת הרשות מצביעים בפתק לבן שיוכנס למעטפה הלבנה.
ברשויות בהן ישנם מתמודדים רק מתמודד אחד לראשות העיר (כמו גבעתיים, קרית אתא וקרית ביאליק) המצביעים ישלשלו אל הקלפי פתק צהוב עם שמו של המתמודד, או פתק ירוק עליו יהיה כתוב נגד.