באופן סמלי, שותפו של אהרון אורגד לתוכנית הרדיו שהוא אמור היה להגיש בסוף השבוע שעבר בפעם האחרונה, היה דודו, ד"ר יצחק בן גד, סגן ראש עיריית נתניה לשעבר.
אורגד, מנכ"ל "רדיו תשעים" (אמצע הדרך) ב-18 השנים האחרונות, קיבל החלטה ללכת בעקבות הדוד, ולהתמודד למועצת העיר בראשות רשימה חדשה. הוא יצא לחופשה מתפקידו, ועשה את מעשה יאיר לפיד, שלי יחימוביץ', אורי אורבך ואחרים, רק ברמה המקומית.
אהרון אורגד | צילום: אסף פרידמןאהרון אורגד | צילום: אסף פרידמן
אהרון אורגד | צילום: אסף פרידמן
(אהרון אורגד | צילום: אסף פרידמן)
חלון הזדמנויות
"התהליך לא הבשיל אצלי ביום אחד, אלא לאחר חשיבה של כמה חודשים. אנשים טובים בנתניה, מכל קצוות הקשת, פנו אליי ואמרו שנוצר חלון הזדמנויות לרוץ, אפילו לראשות העירייה", מספר אורגד. "החיידק הפוליטי קיים אצלי מהבית. אני בן של אחד מראשי המפד"ל בארץ, הרב שלמה מכלוף אורגד, ובתור ילד ונער הגיעו אלינו הביתה דמויות מיתיות, כמו הרב חיים משה שפירא וד"ר יוסף בורג, שרי הפנים לשעבר, וזבולון המר, שר החינוך לשעבר.
"כמה שתעשה רדיו חזק ומשפיע, את ההחלטות רבות-המשמעות עדיין יקבל מישהו אחר. עכשיו אני קופץ ראש למים, ורוצה לקבל בעצמי את ההחלטות, לא רק להמליץ עליהן. עם כל הצניעות, אני לא טוב פחות מחברי המועצה הנוכחיים".
קיימת טענה שהשתמשת ברדיו כפלטפורמה לקראת כניסתך לפוליטיקה.
"נו, באמת. קשה לומר שתכננתי ללכת לפוליטיקה לפני 20 שנה, אפילו משעשע לחשוב כך. אחי בועז, מנהל התוכניות, ואני ראינו בעיתונות שליחות חברתית וציבורית, ועשינו רבות כדי לתקן את החברה. העלינו נושאים כמו משפחות נזקקות, נכים, חולי סרטן, קבלת האחר, פעילות בשכונות - הכל מתוך כוונות טהורות. היום, כשאני עם רגל וחצי בעולם הפוליטי, אני לא מבקש תמורה מאף אחד, אבל אם אנשים מעריכים אותי ורוצים לתת לזה ביטוי, למה לא?".
אמרת קודם, שאנשים עודדו אותך להתמודד לראשות העירייה. מדוע החלטת להתמודד רק למועצה?
"יכול להיות שההחלטה תשתנה, בכפוף להתפתחויות בעניינה של ראש העירייה הנוכחית. למדתי מסקרים, שיש שני דברים שיכולים לטרוף את הקלפים במרוץ לראשות עירייה: הראשון, החלטת הפרקליטות האם להגיש כתב אישום נגד מרים פיירברג-איכר ובאילו סעיפים. השני, אם אני אחליט להיכנס למרוץ, ואז יהיה כאן מצב יותר מסביר לסיבוב שני, שמרים ודאי תהיה בו. אני יודע שאגו זה דבר מרכזי בפוליטיקה, אבל מנסה להילחם בו בכל מאודי, ולהיות מפוכח וסבלני".
אורגד (57, נשוי ואב לשניים), יליד נתניה ובן שביעי מתוך תשעה, מתגורר בשכונת רמת פולג "הישנה". הוא בוגר בית הספר הממלכתי-דתי יבנה ותיכון בר אילן. עד גיל 18 חבש כיפה ("בצבא כולם הורידו"), ואת שירותו הצבאי עשה ככתב בעיתון "במחנה גדנ"ע", שהפך לימים ל"במחנה". עם שחרורו, התקבל לגלי צה"ל בתור כתב אזורי בשרון ובשומרון. בהמשך, החל בתפקיד זהה בעיתון "חדשות", עם הקמתו, באמצע שנות ה-80. "הייתי סקופר לא קטן, והבאתי הרבה ידיעות בלעדיות", הוא נזכר בערגה. "סקופ חיי היה בפרשת מרגל האטום, מרדכי ואנונו. נודע לי שסוכנת המוסד שפיתתה אותו, 'סינדי', התגוררה בדירת מסתור בנתניה. הצלחתי להשיג פרטים עליה, ואפילו את תמונתה, והפרסומים עוררו הד רב בארץ ובעולם".
אהרון אורגד | צילום עצמיאהרון אורגד | צילום עצמי
אהרון אורגד | צילום עצמי
(אהרון אורגד | צילום עצמי)
בשנת 1996 זכתה חברת "אמצע הדרך", שהקימו אהרון, בועז, אחיהם אלי, איש עסקים, וקבוצת משקיעים, במכרז של הרשות השנייה להפעלת תחנת רדיו באזור עמק חפר. אהרון הועסק כמנהל השיווק של התחנה, ובשנת 2000 מונה למנכ"ל. התחנה פעלה עד שנת 2009, מועד פקיעת הזיכיון. לקראת המכרז השני הקימו אהרון ואלי את חברת "רדיו תשעים", שגם היא זכתה במכרז. אלי, יו"ר הדירקטוריון, החזיק ב-85 אחוז ממניות החברה, ואהרון ב-15 הנותרים. בשנת 2011 העביר אלי 20 אחוז מהמניות לאחיו, יובל, כך שאלי החזיק ב-65 אחוז מהמניות, יובל ב-20 אחוז ואהרון ב-15 אחוז.
בהמשך החלו היחסים בין האחים להידרדר, עד שאלי ביקש לזמן ישיבת דירקטוריון שתעסוק בהחלפת אהרון כמנכ"ל, בנטילת סמכויותיו ובקביעת מורשי חתימה חדשים ל"רדיו תשעים".
אהרון ובועז מחו וטענו, כי החברה הוקמה על ידי ארבעת האחים, מתוך הסכמה כי אלי ואהרון יחזיקו כל אחד ב-30 אחוז מהמניות, ובועז ויובל יחזיקו ב-20 אחוז כל אחד. מנגד, טען אלי, כי ההחזקות הרשומות במניות החברה משקפות את שיעורי הבעלות האמיתיים בה.
הצדדים הגיעו לערכאות שיפוטיות, ואלה צידדו בעמדת אלי. בשבוע שעבר משכו אהרון ובועז את הערעור שהגישו לבית המשפט העליון.
"מי שהקימו את תחנת הרדיו והפכו אותה למותג אזורי ולתחנה לוחמנית וחברתית, עם הישגים אדירים, היו בועז ואני", אומר אהרון, "הרדיו הוא גם חברה שהרוויחה והצליחה, וכשחברה מרוויחה, זה מזמן אפשרות לחילוקי דעות בעניין גובה המניות.
"בועז ואני עיתונאים ולא אנשי מסחר, ולכן את הסיכומים שלנו ערכנו בעיקר בעל-פה. למדתי את הלקח, וכל הסכם בעתיד אעשה בכתב. עכשיו אני עם הפנים קדימה, לעידן הציבורי-פוליטי בחיי, ובועז נשאר בעבודת הקודש העיתונאית (בועז אורגד הודיע ביום חמישי על סיום תפקידו כמגיש התוכנית "יומן תשעים" בתחנה, נ"א). לא נותר לי אלא לקוות שהרדיו יישאר עצמאי ובלתי-תלוי, כי זה היה עמוד השדרה שאיפיין אותו".
להשקיע באנשים
בימים אלה עמל אורגד על איוש הרשימה בראשותו, שכרגע חברים בה הוא וסגניתו, שמחה שמואל, כיום חברת מועצה מטעם "הבית היהודי" והממונה על תחום הרווחה. בעבר שימשה שמואל כמנהלת בית הספר הממלכתי-דתי ישורון, והיא ממשיכה לכהן כיו"ר תא המורים הדתיים בהסתדרות מרחב נתניה והשרון. הרשימה עשויה לקבל את תמיכת מפלגת "כולנו" של שר האוצר, משה כחלון, המצוי בקשרי ידידות עם אורגד.
עיריית נתניה (צילום: איתמר רותם)עיריית נתניה (צילום: איתמר רותם)
עיריית נתניה (צילום: איתמר רותם)
(עיריית נתניה (צילום: איתמר רותם))
"עם זאת, במערכת הפוליטית נשמעות טענות, שעל-פיהן פיירברג-איכר מנסה לטרפד את השידוך בין הצדדים. "גם אני שמעתי את זה, ולא ברור לי מה מטריד את ראש העירייה כל כך", מגיב אורגד, "הרי הודעתי שלפי שעה אינני מתכוון לרוץ לראשות העירייה. בעיניי, במדינה דמוקרטית כל אחד צריך להתעסק ברשימה שלו בלבד. מתברר שבנתניה זה לא בדיוק עובד ככה. להליכה משותפת עם השר כחלון יש בסיס אידיאולוגי גדול. שנינו גדלנו בשכונות, ומבינים זה את זה יפה מאוד. לא הכל פוליטיקה בחיים, יש גם אמת ומהות".
סדר היום שאורגד מבקש להוביל הוא חינוכי-חברתי: "הפער החברתי בנתניה הולך ומקצין. מצד אחד, בנייני פאר מוחצנים, ובמרחק יריקה - שכונות שתקועות בסלאמס של שנות ה-50. בכל פעם שאני עובר באחת השכונות הללו, ורואה את הילדים חסרי העתיד, אני עוצר את הרכב בצד והלב שלי בוכה, פשוט בוכה. ככל שזה יהיה תלוי בי, אשנה את סדרי העדיפויות התקציביים: אפחית בכל הקשור לנראות, כי נתניה יפה דיה גם כיום, ואפשר לעצור, ואשקיע באנשים ולא באבנים".
בכמה מנדטים תזכה להערכתך?
"על פי התגובות מהשטח, אני צופה ארבעה מנדטים ויותר. אני בטוח שההישג הפוליטי יוביל אותנו לעמדה משפיעה ומכרעת בעיר, באופן שנוכל להגשים את הרעיונות שמתרוצצים אצלנו בראש במהירות של 100 קמ"ש".
מסיעת "נתניה אחת", בראשות פיירברג-איכר, נמסר: "הסיעה מברכת על כל אדם שמשתתף בחגיגה הדמוקרטית".