ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, לא נואמת במהלך מופעי הקיץ בעיר, בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות שיערכו באוקטובר.
חבר מועצת העיר, עופר אורנשטיין, הגיש בחודש האחרון לוועדת הבחירות האזורית השרון, בקשה למתן צו מניעה נגד פיירברג-איכר, ונגד חברי סיעתה "נתניה אחת", כך שלא יוכלו לשאת דברי ברכה או נאומים במהלך מופעי הקיץ.
בתגובה ששלחה "נתניה אחת", היא הבהירה, כי גם כך פיירברג-איכר לא התכוונה לשאת דברים באירועים, על כן הבקשה מתייתרת.
מרים פיירברג-איכר (צילום: עידו ארז)מרים פיירברג-איכר (צילום: עידו ארז)
מרים פיירברג-איכר (צילום: עידו ארז)
(מרים פיירברג-איכר (צילום: עידו ארז))
גם היועצת המשפטית לעירייה, נילי ארז-סורוקר, הודיעה בתגובתה כי ראש העירייה לא תישא דברים. משכך, המליצה ועדת הבחירות בפני אורנשטיין למשוך את הבקשה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אדיר בנימיני ורחלי צינקין, והוא עשה כן.
אורנשטיין, המועמד לראשות העירייה מטעם רשימת "למען נתניה", הדגיש כי "אין בבקשה כדי למנוע חלילה את קיום ההופעות המתוכננות, אלא מטרת אחת - למנוע שימוש פסול במשאבים ציבוריים לטובת קידומה של סיעה זו או אחרת, ערב הבחירות המקומיות".
בטרם פנה אורנשטיין לוועדת הבחירות האזורית, הוא שלח מכתב ליועצת המשפטית לעירייה, ובו ביקש כי פיירברג-איכר וחברי סיעתה לא ינאמו במהלך "חגיגות 90 שנה לנתניה" ובאירוע "לילה לבן".
ארז-סורוקר השיבה, כי העבירה הנחיה שעל-פיה "באירועים הקרובים שעניינם שנת ה-90 לנתניה, לא יינשאו דברי ברכה מטעם נבחרי ציבור", אולם ההנחיה אינה תקפה באשר לאירוע "לילה לבן", הנערך "במסגרת שגרת האירועים הקבועה של העירייה מדי קיץ".
בבקשה שהגיש לוועדת הבחירות השיג אורנשטיין על הנחייתה של היועצת המשפטית, וטען כי "תוכל לאפשר, הלכה למעשה, נשיאת נאומים בפני קהל גדול של מצביעים פוטנציאליים, שלושה חודשים לפני הבחירות... ניסיון העבר מלמד כי פיירברג-איכר נוהגת לנצל את הבמה באירועים מסוג זה לדבר בשבחי עצמה ובשבח חסרי סיעתה, ותוך כדי כך למנות את הישגיה כראש עירייה".
עופר אורנשטיין (צילום: עצמי)עופר אורנשטיין (צילום: עצמי)
עופר אורנשטיין (צילום: עצמי)
(עופר אורנשטיין (צילום: עצמי))
אורנשטיין הוסיף כי "המופעים פונים כמעט לכל סוגי הקהלים, לפיכך, נועדו המופעים לשמש פלטפורמה נוחה בעבור פיירברג-איכר או מי מטעמה, לחשיפה בפני ציבור בוחרים פוטנציאלי עצום, שוודאי יכיר טובה על הזכות להיות נוכח במופעים הללו, חינם אין כסף ועל חשבון תקציבי העירייה".
את "חגיגות ה-90" כינה אורנשטיין "אירוע היסטורי מדומה", וציין שבגללן הועלה השנה תקציב האירועים במיליון שקלים לעומת אשתקד, "בקשר ישיר להתקרבות מועד הבחירות המקומיות".
בהודעה ששלח על משיכת העתירה, טען אורנשטיין כי "המכתב שנשלח ליועצת המשפטית הועבר גם לפיירברג-איכר בצירוף פנייה אישית, אך זו לא מצאה לנכון להשיב ישירות לפנייה, ונסמכה כנראה על עמדת היועצת. אילו הייתה ראש העירייה מטריחה את עצמה בדבר, משיבה בכתב לפנייתי ומתחייבת שם כי אין בכוונתה או בכוונת חברי סיעתה לנאום באירועים, הגשת העתירה היתה מתייתרת".
מסיעת "נתניה אחת", בראשות פיירברג-איכר נמסר: "צר לנו ש'למען נתניה' מזלזלת באינטליגנציה של התושבים וחושבת שתושב יצביע על פי הופעה זו או אחרת ולא על פי עשייה של ראש העירייה".
מעיריית נתניה נמסר: "ראש העירייה הודיעה לפני כמה שבועות, זמן רב לפני הגשת העתירה, כי אף שהשירות המשפטי אישר לה לשאת דברי ברכה באירועים שיתקיימו בסוף חודש יולי - היא בוחרת שלא לעשות כן, והעותר ידע זאת היטב".