טגה. "אני יודע מה הכוח שלי" (צילום: אסף פרידמן)טגה. "אני יודע מה הכוח שלי" (צילום: אסף פרידמן)
טגה. "אני יודע מה הכוח שלי" (צילום: אסף פרידמן)
(טגה. "אני יודע מה הכוח שלי" (צילום: אסף פרידמן))
ראש עיריית נתניה מרים פיירברג-איכר מעוניינת לרענן את הרכב סיעתה במועצת העיר, נתניה אחת, לקראת הבחירות המקומיות הקרובות. ל"ידיעות נתניה" נודע כי לפני שבועיים נפגשה פיירברג-איכר בלשכתה עם אמייה טגה, כדורגלן מכבי נתניה עד לפני חצי שנה, והציעה לו להצטרף לרשימה בראשותה.
טגה (33), תושב קריית השרון והיום סטודנט למשפטים במכללת נתניה, אישר את דבר הפנייה ואמר כי הוא שוקל אותה."נכון לעכשיו אני לא מחליט שום דבר. הכל פתוח מבחינתי. יש לי העקרונות שלי, ולא אהיה קישוט של אף אחד. לפוליטיקה אכנס בוודאות, ואני מניח שבתוך חודש אדע מה קורה איתי", אומר טגה.
"ברור שזה מחמיא שראש העירייה מעריכה אותך ופונה אליך, אבל אני גם יודע מה הכוח שלי ומה מידת ההשפעה שיש לי. מרים ואני מכירים לא מהיום. שנינו אוהדי מכבי נתניה והיא מכירה את הפעילות שלי. היא הציעה לי להתעסק בספורט, חינוך ונוער, תחומים שאני טוב בהם ויכול לתרום. אני מעריך אותה כראש עירייה, אבל הרגשתי שזה לא נכון בשבילי להחליט באותו מעמד. אני לא רוצה להחליט מתוך לחץ, וקבענו שנדבר בהמשך".
אמייה טגה (צילום: אבי מועלם)אמייה טגה (צילום: אבי מועלם)
אמייה טגה (צילום: אבי מועלם)
(אמייה טגה (צילום: אבי מועלם))
מלבד יכולתו על כר הדשא טגה ידוע בפעילותו החברתית. בשנת 2015 השתתף בהפגנות עולי אתיופיה, שטענו לאלימות ולגזענות כלפיהם, והתראיין בנושא. שנה אחר כך נקנס טגה על ידי בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, משום שעלה להתחמם לקראת משחקים בחולצות שעליהן קריאה לשחרר את אברה מנגיסטו משבי החמאס ולחקור את מותו של יוסף סלמסה, שלדברי משפחתו נגרם ממעצר אלים שחווה. את הקנס, בסך 750 שקלים, שילם במטבעות של 10 אגורות לאות מחאה.
טגה נחשב למודל לחיקוי בקרב בני הנוער בעדה האתיופית והוא מרצה במוסדות חינוך, בבסיסי צה"ל ובארגונים שונים על הדרך שעבר כעולה חדש, על הגזענות והאלימות שחווה, על הצלחות וכשלונות כספורטאי ועל השימוש בספורט ככלי חינוכי. הוא נמנה עם סגל נבחרת אחריות חברתית שהוקמה בקיץ האחרון, וחברים בה 14 כדורגלנים וכדורגלניות מהליגות השונות. תפקידם לעודד שחקני כדורגל לתת ביטוי לאחריות חברתית, לקדם הידברות, לחזק ערכי שוויון, לפעול למיגור הגזענות והאלימות ולתרום לטובת חברה משותפת ודו‑קיום. כל אחד מהחברים מאמץ גם עמותה חברתית ומלווה ומקדם אותה.
איך הבשיל אצלך הרעיון להצטרף לפוליטיקה? "זה משהו שמתבשל אצלי המון זמן. אני יכול לצעוק חודשיים ברחוב, וכלום לא יקרה. את מה שאני עושה בשנה פוליטיקאים יכולים לעשות בשבוע, וזה השיקול העיקרי שלי. היום פוליטיקאי נחשב כינוי גנאי, אבל אני מאמין שאפשר לגרום לאנשים להסתכל עליי ולהגיד 'טגה מייצג פוליטיקה טהורה. הוא באמת יעשה הכל כדי לשנות'. אני רוצה לעזור ולתרום ומאמין בעשייה הזאת. כואב לי שבארץ מפספסים את עניין הספורט ככלי חינוכי חשוב, שיכול למנוע כל כך הרבה דברים שליליים מסביב".
טגה ומשפחתו של מנגיסטו (צילום: עוז מועלם)טגה ומשפחתו של מנגיסטו (צילום: עוז מועלם)
טגה ומשפחתו של מנגיסטו (צילום: עוז מועלם)
(טגה ומשפחתו של מנגיסטו (צילום: עוז מועלם))
קיבלת פניות מרשימות נוספות? "פנו אליי מטעם המועמדים לראשות העירייה יהודה זפרני ומוטי הוד, וגם יוני ג'ורנו, שהוא חבר טוב שלי".
וברמה הארצית? "לא דיברו איתי ישירות, רק גישושים. הכיוון שלי הוא מפלגות חברתיות, ואשמח להצטרף למפלגה של ח"כ אורלי לוי‑אבקסיס".
ויתרת על הכדורגל? "עדיין לא. אחרי שסיימתי את דרכי במכבי נתניה העדפתי להתרכז בלימודים. בסוף העונה אחליט על עתידי".
מפיירברג-איכר לא התקבלה תגובה.