יוני שטבון והרצל קרן (צילום: אסף פרידמן) יוני שטבון והרצל קרן (צילום: אסף פרידמן)
יוני שטבון והרצל קרן (צילום: אסף פרידמן)
(יוני שטבון והרצל קרן (צילום: אסף פרידמן) )
מערכת הבחירות הקרובה לעיריית נתניה תהיה החמישית במספר של הרצל קרן. ההבדל העיקרי בינה ובין ארבע הפעמים הקודמות הוא שלקראת בחירות 2018 לא יוביל יו"ר האופוזיציה במועצת העירייה רשימה בראשותו.
במהלך שהפתיע רבים בעיר בכלל, ובמערכת הפוליטית בפרט, הודיע קרן השבוע רשמית על חבירתו לרשימה בראשות יוני שטבון, שירוץ לראשות העירייה מטעמה. קרן (60) התמודד לראשות העירייה בבחירות הקודמות והובס על ידי מרים פיירברג-איכר. הפעם הוא מתייצב כמספר שתיים של שטבון הצעיר (39), שחזר להתגורר בנתניה רק בקיץ האחרון.
מענה לרצון הרוב
"מעולם לא הסתרתי את רצוני להיות ראש עירייה", אומר קרן, "אבל בחודשיים האחרונים בדקתי את האווירה הציבורית בעיר, כמו שאני עושה תמיד לפני בחירות. לאחר פגישות עם קבוצות מיקוד וסקרי עומק רציניים וגדולים שאני ויוני ביצענו, כל אחד מהצד שלו, הגעתי להכרה שיש רצון עז לשינוי בציבור, למישהו חדש, צעיר ורענן שיעמוד בראשות העירייה. מהנתונים עלה כי יוני הוא שיכול לתת את המענה לרצון הרוב. איחוד כוחות בינינו גם הופך את יוני לראש העירייה הבא וגם הופך את הרשימה המשותפת שלנו לסיעה הגדולה ביותר במועצה. גילינו שיש בציבור רצון לרשימה שמשלבת כוחות בין חבר'ה חדשים ובין חברי מועצת עירייה ותיקים ומנוסים".
יוני שטבון (צילום: אלבום פרטי)יוני שטבון (צילום: אלבום פרטי)
יוני שטבון (צילום: אלבום פרטי)
(יוני שטבון (צילום: אלבום פרטי))
אפשר לומר שהגעת למסקנה שאין לך סיכוי להיבחר לראשות העירייה?
"אני אדם מפוכח וריאלי. אין לי אגו, בניגוד לנבחרי ציבור אחרים. המטרה שלנו היא להחליף את השלטון, ולמענה הסכמתי לוותר על התמודדות לראשות העירייה. אני עושה זאת בלב שלם ובנפש חפצה. יוני יהיה ראש עירייה מצוין לכל התושבים. יש לו גם ניסיון כחבר כנסת, גם במגזר העסקי וגם כל התכונות שבונות אדם לתפקיד כבד משקל כמו ראש העירייה. ההיבט המנהיגותי קיים אצלו מלידה ובא לידי ביטוי למשל בצל"ש הרמטכ"ל שקיבל על תפקודו בקרב בבינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה".
שטבון: "אני לא מפחד להוביל תהליכים ולנהל, אבל יודע שאנשים איתי בצוות זקוקים למרכיב הניסיון. הרצל, מלבד היותו אדם ישר שטובת העיר לנגד עיניו, הוא איש ביצוע בעל ניסיון פוליטי עשיר ברמה המקומית. כשיש אדם כזה איתי ברשימה, זה מכפיל כוח משותף ושילוב מנצח".
הרצל קרן (צילום: פרטי)הרצל קרן (צילום: פרטי)
הרצל קרן (צילום: פרטי)
(הרצל קרן (צילום: פרטי))
הרצל, שותפך הפוליטי בחמש השנים האחרונות עופר אורנשטיין אינו משתתף באיחוד.
"לבחירות הקודמות הגעתי עם שלושה מנדטים, עופר הגיע עם אחד, ואחרי שהתאחדנו גדלנו לחמישה. גם הפעם אני רואה את הנולד, כמו שמסתמן מהסקרים, והצעתי לעופר לעשות איחוד נוסף, מתוך ידיעה שנהפוך לסיעה השלטת שתוציא מתוכה את ראש העירייה הבא. היו אפילו פגישות בין שלושתנו בנושא. לצערי הרב, משיקוליו, עופר ויתר על האפשרות הזאת. יש לנו הערכה רבה כלפיו, ואנו רואים בו שותף פוליטי עתידי בקואליציה שנקים. אני בטוח שרוב רובם של הבוחרים שתמכו בי לפני האיחוד עם עופר יישארו איתי".
אתה מדבר על מהפך, אבל היית חלק מהקואליציה של פיירברג-איכר במשך שלוש שנים. עזבת רק לאחר פרסום המלצות המשטרה בעניינה, לא בגלל ביקורת על תפקודה כראש עירייה.
"אחד הדברים היפים והנכונים בדמוקרטיה הוא לשאוף להחליף את השלטון. מי שנמצא בשלטון ומרגיש שלא מתאמצים להחליף אותו, לא יתאמץ להשיג הישגים למען התושבים ויסתאב. העובדה שפיירברג-איכר מכהנת כראש עירייה כל כך הרבה שנים יצרה הרגשת שובע ורצון לרענן בקרב סוגים רבים של קהל. אף אחד לא ייקח למרים את מה שעשתה למען העיר, והיא ראויה להערכה על כך, אבל ארבע קדנציות זה מספיק. העננה הפלילית רק מדגישה את הרצון הציבורי להחליף את השלטון בנתניה ומחזקת את העובדה ששלטון ממושך משחית. אני ויוני מסתובבים בעיר, וההרגשה היא של מהפך".
שטבון: "כשאני מתעורר בבוקר מה שמעסיק אותי זו לא מרים, עם כל הכבוד לה, ואני מסכים שאף אחד לא ייקח את הדברים הטובים שעשתה למען העיר. אותי מעניין איך נתניה תיראה, איזו בשורה ניתן ל-250 אלף התושבים. יציאה לשטח, הקשבה לתושבים וחיבורים בין הגוונים השונים, לצד הצגת תוכנית עבודה, אלו המהלכים שיגרמו למהפך, וזה מה שמעסיק אותי. ראש עירייה שיש נגדה המלצות משטרה לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, לקראת הגשת כתב אישום, זה דבר שמעסיק אותה ומקשה עליה לתפקד. הרבה תושבים מבינים את זה ורוצים לתת את ניהול העירייה למי שפנוי נפשית למשימה המורכבת הזאת ויכול להקדיש לה את מיטב זמנו. אני צופה שמרים לא תוכל להתמודד בבחירות, אבל אם כן, זה בוודאי יהיה או אני או היא".
יוני שטבון והרצל קרן (צילום: פרטי)יוני שטבון והרצל קרן (צילום: פרטי)
יוני שטבון והרצל קרן (צילום: פרטי)
(יוני שטבון והרצל קרן (צילום: פרטי))
אחת השאלות הגדולות לגביך היא בנושאי דת. האם תאפשר לעסקים שפתוחים בשבת, כמו רשת "טיב טעם", להמשיך לפעול?
"קודם כל אני מגנה את השחתת השלטים של 'טיב טעם' בעיר ואומר בנחרצות שאני נגד הקיצוניות. כמו שהתחייבתי, אהיה ראש העירייה של כולם, והרשימה בראשותי תשקף את פסיפס העיר, נשים, גברים, חילונים, דתיים ועולים. אני מסתובב לא מעט בעסקים בעיר, וכשאני שואל את הבעלים מה מונע מהם לפתוח בשבת, הם עונים בפשטות 'כדאיות כלכלית'. לא ראיתי מישהו שכופה הלכה למעשה לפתוח או לא לפתוח בשבת. אם אדם רוצה, מבחינה כלכלית, לפתוח עסק בשבת, אני לא יכול למנוע מבעדו. לא נשנה את המצב הקיים ולא יהיו פקחים. כבר אמרתי שחוק המרכולים היה טעות והפך את השבת לנושא במחלוקת".
מה בנוגע לפתיחת מוסדות עירוניים בשבת, כמו הפלנתניה והיכל התרבות?
"אני איש הציונות הדתית וגאה בכך, אבל מוכן לבחון בצורה אמיצה כל מקרה לגופו, לאחר שיח עם התושבים ובמסגרת הסטטוס קוו. אני גם פרגמטיסט ויודע שנתניה עיר גדולה. ברגע שנחלק אותה לרבעים ונבין את המאפיינים בכל רובע, יהיה אפשר לפתור כל בעיה, בלי הצהרות גדולות, תוך שימור המבנה הקואליציוני. שלא נתבלבל, במשך 20 שנה שולטת כאן ראש עירייה דתייה, ולמי שיש טענות, כנראה הדלת שלה לא מספיק פתוחה לשמוע".
קרן: "הנסיונות של כל מיני גורמים לייצר תמונה שאם יוני ייבחר נתניה תשנה את אופייה, לא יצלחו. נתניה לא תשנה את אופייה! יש מושג שנקרא 'נתנייתים', שנוגע לחיים המשותפים של הקבוצות והזרמים בעיר, ללא מתיחויות ומחלוקות כמו בערים אחרות. בשלושה סקרים שונים שערכנו באמצעות חברות ארציות, והיו 600 נשאלים בכל סקר, הנתנייתים עונים תשובות דומות, התמיכה בפיירברג-איכר יורדת מתחת ל-50 אחוזים, ואנחנו בדרך למהפך".