פרידריך ופיירברג-איכר (צילום: עיריית נתניה)פרידריך ופיירברג-איכר (צילום: עיריית נתניה)
פרידריך ופיירברג-איכר (צילום: עיריית נתניה)
(פרידריך ופיירברג-איכר (צילום: עיריית נתניה))
עכשיו זה רשמי: ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, ויריבה המר בתקופה האחרונה, חבר מועצת העיר, חיים פרידריך ('הליכוד'), שוב יחד בקואליציה.
אתמול (רביעי) אישרה המועצה בישיבתה החודשית את תפקידיו של פרידריך: אחריות על תיק התיירות, במקום חבר המועצה בוריס צירולניק ('ישראל ביתנו'), שיהיה אחראי על קשרי החוץ, ראשות איגוד ערים שרון צפוני לתברואה ולאיכות הסביבה, שבראשו מכהן כיום רפי קדוש, סגן ראש העירייה לשעבר, וממונה על ההתחדשות העירונית.
כבר לפני חודש וחצי פורסם ב'ידיעות נתניה' על כניסתו הצפויה של פרידריך לקואליציה, אך זה הגיב במילים: "לא היה ולא נברא".
משרת יו"ר האיגוד, שפרידריך טען כי הובטחה לו עוד בתחילת הקדנציה וניתנה לבסוף לקדוש, טומנת בחובה גם החזר הוצאות חודשי בגובה אלפי שקלים, עבור נסיעות, אש"ל וכדומה.
את תיק התיירות החזיק פרידריך עד מאי 2016, אז הוא פוטר מהקואליציה על ידי פיירברג-איכר. מספר ימים לפני הפיטורין, נחשפו ב'חדשות 2' חילופי הודעות וואטסאפ חריפות בין השניים, שכללו כינויי גנאי. בתגובה, אף הגיש פרידריך תלונה למשטרה נגד ראש העירייה בגין "איומים".
עם מעצרה של פיירברג-איכר, בספטמבר אשתקד, פרסם פרידריך פוסט בפייסבוק, ובו התגאה כי "אני, כחבר מועצת העיר שהביא לחשיפת שחיתויות אלה, בשיתוף צבי ליבר, פועל לפיזור מועצת העיר. שלטון משפחת פיירברג בעיר נגמר!".
פרידריך הרבה להתראיין נגד חברתו משכבר הימים בעקבות מעצרה, שימש כאופוזיציה קולנית במועצה ואף הביע סיפוק עם פרסום הודעת המשטרה, לפני שבעה חודשים, בדבר קיום תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים מצד ראש העירייה.
לפני חודשיים עשתה פיירברג-איכר סולחה עם ראשי סניף 'הליכוד' בנתניה, דודו מימון ואורי ג'אן, ולראשונה זה שנתיים וחצי, הופיעה פעמיים בסניף מפלגת השלטון בעיר, כשלצדה בשולחן יושבים פרידריך ושרים במפלגה.
קדוש וצירולניק סירבו להגיב לידיעה.
במהלך הדיון אתמול, מתח יו"ר האופוזיציה, הרצל קרן, ביקורת על הצעד והודיע כי הוא מתפטר מחברותו באיגוד ערים, לנוכח מינויו של פרידריך ליו"ר. "איך את מבקשת למנות את פרידריך למנות לתפקידים ציבוריים מרכזיים, במיוחד תכנון ובנייה, כשאת עצמך אמרת עליו בעבר: 'עבריין היית ונשארת. יש לי עדויות קונקרטיות מקבלנים, שבעבר ניסית לסחוט אותם?'", שאל קרן את פיירברג-איכר, שהשיבה, "רבנו, מה אתה רוצה?".
"איך חברי מועצה יכולים לתמוך במי שראש העירייה אומרת שהוא עבריין? אני מבין שיש שיקולים פוליטיים, אבל האם אין גבול? האם הכל מותר? חברי המועצה, תחשבו לפני שאתם מצביעים, איך ניראה בעיני הציבור", המשיך קרן.
ראש העירייה השיבה: "אין ספק שהיה סכסוך עם חיים, שהתחיל משטות ונגרר והגיע למחוזות שלא צריך היה להגיע אליהם. לגבי העבר של חיים, אנחנו יודעים. לגבי האמירות שלי, זה דברים של עידנא דריתחא. חיים העיד על עצמו שהפסיק בכוחות עצמו לעשות דברים שנהג לעשות מעשן. שנים הוא היה מעשן כמו קטר והפסיק. אני מאמינה לו שהוא באמת 'חזר בתשובה'".
קרן לא ויתר: "אמרת בעבר שיש לך עדויות מוקלטות מקבלנים שבעבר הוא ניסה לסחוט אותם, ואת ממנה אותו לתפקיד בתחום תכנון ובנייה?".
פיירברג-איכר: "אני אולי תמימה, אבל אני מאמינה שלאנשים חזקים יש יכולת לחזור בתשובה. גם אם הם עשו בעבר דברים שאסור היה לעשות, יש להם יכולת להשתנות".
פרידריך עצמו אמר: "אני רוצה להודות לראש העירייה, שנותנת בי אמון. אני חושב שיש לי קבלות. הרצל, היא מכירה אותי יותר ממך ביום אחד לפחות. נעשו דברים שלא היה צריך לעשות אותם, אבל מי שהולך אחורה, סימן שאין לו מה להסתכל קדימה".
צפו בדיון לאישור מינויו של פרידריך: